ВІДГУК КЛІЄНТА ПРО ТЕСТІ СВЕРДЕЛ

Компанія ТОВ "ТС СИСТЕМИ" дуже вдячна Володимиру за наданий відгук і витрачений час на експеримент.
Свердла №4 http://tss.ck.ua/g58942063-sverla-hss-din
Свердла №5 https://tss.ck.ua/g60285201-sverla-r18-soderzhaniem
ВЛАСНЕ САМ ВІДГУК:
Привіт всім, хто читає!
Маленька корисна Інфа» для всіх «майстрових» людей.
Днями зайшов у ТОВ «ТС системи», викупити замовлену масло для пневмоінструменту, а заодно купив собі і кілька свердел (проблема зі свердлами мене вже зовсім «дістала», особливо при свердлінні «на вазі» по сталі), тому скрізь, при нагоді, докуповую їх для проби. Тут сказали що їх свердла непогані, і є навіть Р9, правда китайське! Це мене дуже зацікавило. Вирішив вчинити по ленінськи, - повірити, але перевірити!
Для більш-менш «об'єктивного» порівняння їх якості, зробив їм простенький гаражний тест (для простоти звернення присвоївши їм умовні номери №Х).
У ТОВ «ТС системи», я купив німецькі «чорні» свердла марки HSS-R (№4), і одне «жовте» китайське, марки Р9 (№5), діаметром 3,5 мм
Щоб картина була повніше, будинки додав до них і своїх, з тих, що були «під рукою»:
китайське свердло марки HSS (№1), як мені сказали в магазині СВІТ ІНСТРУМЕНТУ - «нормальне»,
«польське» свердло марки HSS (№2) з набору свердел, куплених в Леруа Мерлен,
і радянське свердло марки P6M5 (№3), з куплених мною ще в ті далекі 70-ті роки.
Всі свердла призначені для роботи саме по сталі (як зазначено маркою на їх хвостовику).
ОТЖЕ: Всі свердла взяті діаметром 3,5 мм, не бувші у використанні, без видимих зовнішніх дефектів, в хорошому стані їх ріжучих кромок і граней, наскільки це помітно на око.
Матеріал для свердління - сталевий куточок 35х35, зі сталі марки СТ 3ПС, товщиною 4,2 мм. Метал стандартно накернен на глибину 1 мм
Щоб свердла не встигли перегріється (і не було відпустки сталі), обрано «м'який» режим свердління: швидкість обертання патрона свердлильного верстата мінімальна (600 1/хв), момент приводного важеля патрона верстата нормализирован (1 кгс х 0,1 м), час свердління – суворо 1 хвилина.
В РЕЗУЛЬТАТІ свердління отримав такі результати:
Свердло №1, глибина проходу – 1.1 мм. Стружки немає, майже 100% «пудра».
Ріжуча кромка свердла майже не зворушена, свердло не сверлило, а просто протирало (!) отвір задньою поверхнею різальної частини, з-за неправильної заточування кутів.
Свердло №2, глибина проходу – 1.8 мм. Майже 80% мікро стружка і 20 % мікро крихта. Ріжуча кромка свердла злегка «села». Мабуть є проблеми, як з заточенням свердла, так і з твердістю металу.
Свердло №3, за 36 сек просверлило метал наскрізь (еквівалентно глибині проходу до 7,0 мм). Майже 50 % «пружинковая» міні стружка і 50 % - «макова» крихта. Ріжуча кромка свердла гостра, але край стрічки злегка «сів». Тобто швидше за все невелика проблема з симетрією заточування свердла і биттям, оскільки у всіх свердел умови роботи були б рівні.
Свердло №4, глибина проходу – 2.3 мм. Майже 50 % - «пружинковая» міні стружка і 50 % - «пудра». Ріжуча кромка свердла трохи притупилася. Напевно, є невелика проблема з заточенням свердла, так і з недостатньою твердістю металу.
Свердло №5, за 28 сек пройшло метал наскрізь (еквівалентно глибині проходу в 9,0 мм) Майже 90 % - «пружинковая» міні стружка і 10 % - маленька «макова» крихта. Ріжуча кромка свердла і краю стрічки гострі. Т. е свердло правильно заточене і твердість металу висока.
РЕЗУМИРУЯ имеем, что (№5) - «желтое» китайское сверло марки Р9 – лучшее, явно промышленного производителя из Китая и заметно превосходит по производительности даже сверло (№3) СОВЕТСКОЙ марки P6M5 (на более чем 20%, я уже не говорю о прочих современных «сверлах» марки «««P6M5»»» и их зарубежных аналогах марки ««HSS»» и т.п.). А ведь его стоимость всего 11 грн, не более чем у таких же, но «советских» на рынке, а то и меньше чем их.
Сверло марки Р9 явно хорошее и недорогое сверло для ходовой стали. И хотя оно китайское, его смело можно покупать для работы, лично себе я точно прикуплю ещё.
Остальные сверла лучше применять с более мягкими материалами, в пропорциональном соответствии с их качеством, при соответствующей заточке, конечно.
Этот комментарий-заметку я написал для домашних мастеров и умельцев, а не для долгих научных дискуссий и любителей поспорить.
Если есть у тебя конкретное практическое измерение - покажи, а другие сами разберутся, что к чему и оценят (или нет) его!
Я прекрасно понимаю, что эта прикидка очень далека от точных статистических исследований на больших партиях образцов, особенно без учета в них дорогущих промышленных свёрел разных спец марок.
Дана інформація наведена лише як орієнтир, для швидкої покупки свердла ходової марки, яка буде все-таки свердлити, а не обігрівати все навколо себе.
Сподіваюся, це зможе допомогти іншим покупцям менше митарствувати з дрелькою в руках і тугою в очах, нескінченних просторах наших ринків.
З повагою до всіх, хто читає мій відгук,
Володимир Хорунжий