Продавець ТОВ "ТС СИСТЕМИ" розвиває свій бізнес на Prom.ua 7 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
65 відгуків
promo_banner
+380 (93) 107-76-56
+380 (93) 453-17-09
ПРОВУЛОК РАДИЩЕВА, 8, Київ, Україна
KLINGSPOR MASTERTOOL YATO STANLEY NORTON KING TONY
Залишити відгук

Сім разів подумай, один раз відріж! Правила роботи з УШМ.

Сім разів подумай, один раз відріж! Правила роботи з УШМ.

У цій статті приведені основні помилки при роботі з УШМ (болгаркою), а також заходи щодо їх усунення. Ми розповімо про причини виникнення небезпечних ситуацій, пов'язаних із застосуванням цього інструменту, а також про те, як їх уникнути. У статті наведені випадки не описані в інструкції.

Навіть самий безневинний з вигляду інструмент при певних обставинах стає небезпечний не тільки для здоров'я, але і для життя. У зв'язку з цим ми розповімо про найбільш поширені випадки неправильної експлуатації болгарки, які можуть спричинити травми. Точніше, ми звернемо увагу на те, що потрібно робити, щоб їх уникнути.

Болгарка, незалежно від розмірів, вважається найбільш небезпечним інструментом з кількох причин:

 1. Щодо великий відкритий ділянку обертового елемента (диска).
 2. Відсутність надійної опорної точки.
 3. Колючі диски (абразив).
 4. Висока швидкість обертання у малих моделей і велика потужність у великих.

Кількість травм від неї перевищує інші чинники в кілька разів (найближчий конкурент» — зимову ожеледь). Для повноцінної та безпечної роботи з нею потрібен певний навик, який отримується під час роботи.

Примітка. Дані рекомендації відносяться до справного інструменту і роботі в нормальних умовах.

Правило № 1. Навичка — на першому місці

Небезпека цього інструменту визначена в першу чергу принципом роботи — різання відбувається під час контакту обертового диска з заготівлею. При цьому точка контакту — єдина стаціонарна опора, так як сам інструмент утримується оператором на вазі. В таких умовах навіть невеликий перекіс може стати причиною різкого неконтрольованого ривка.

Як підстрахуватися. Якщо вам доведеться вперше працювати з болгаркою, почніть з малопотужних моделей (діаметр диска 115-125 мм). Це допоможе освоїти принцип розподілу навантажень включеного інструменту. Відмовтеся від роботи, яка здається вам небезпечною.

Правило № 2. Увагу на диск

Близько 90% «аварійних» випадків припадає на проблеми з абразивним диском (або відрізним кругом), який служить активатором і різцем одночасно. Робота з дефектним абразивним диском — поширений випадок.

Скол. Цей видимий дефект утворює зазубрину, яка при контакті з металом на швидкості стане причиною різкого ривка. При цьому оператор не встигне погасити його з-за високої швидкості обертання. В кращому випадку після ривка диск вийде з ладу. У гіршому диск або розлетиться на шматки зі швидкістю до 300 км/год (швидкість кулі), або інструмент просто вирве з рук з мінімальними наслідками.

Надлом. Цей дефект може бути непомітний з першого погляду, але відразу відчувається при включенні — його починає «розмовляти». Ламаний диск може зруйнуватися ще до контакту з заготовкою. Часто надлом (тонкого диска 1,5–1,8 мм) відбувається в процесі роботи, коли болгарка з диском лежить на землі і на неї випадково наступають. Якщо це сталося з вами або на ваших очах, повідомте оператору (оскільки він може бути впевнений, що з диском все в порядку).

Як підстрахуватися. Тільки перевірка перед установкою і контроль буквально перед кожним запуском дадуть гарантію надійності (заводські дефекти зустрічаються рідко). Якщо працює бригада, оператор болгарки працює тільки з нею і стежить за своїм інструментом. Диски надійного виробника (Klingspor) мають велику стійкість на розрив, ніж дешевші аналоги.

Правило № 3. Для кожної операції є свій диск

Величезна кількість відрізних і шліфувальних кругів випускається на десятках великих і дрібних заводах буквально під кожну задачу. Звичне прагнення заощадити і бажання зробити все одним диском може призвести до лікарняному ліжку.

Використання диска не за призначенням:

 1. Для економії часу часто абразивом пиляють фанеру або деревину, яка м'якше металу. Диск при цьому майже не зношується, і немає ризику його розколу через в'язкості матеріалу. Однак висока температура від тертя розігріває клей і смоли і йде їдкий дим, який, потрапляючи в очі і органи дихання, може викликати дезорієнтацію оператора або відвернути його.
 2. Установка на болгарку диска по дереву заборонена усіма виробниками цього інструменту. Зубчастий диск краще чіпляється за матеріал, ніж абразив, тому зусилля опору в рази вище. Утримати болгарку в таких умовах зможе тільки дуже досвідчений оператор. Ідентичність посадочних місць дисків болгарки і циркулярної пили, а також прагнення до нездорової економії штовхає людей на цей крок.
 3. Заточка металу на бічній площині кола призводить до зменшення товщини і розбалансування диска. Стирається верхній шар абразиву і оголюється скловолокно. Це дуже погано. Для заточування та обробки металу є відповідні диски. Також це стосується і шліфування кромкою.
 

Як підстрахуватися. На кожному диску в обов'язковому порядку вказана область його застосування. Якщо всі написи іноземною мовою, виберіть іншу фірму — у кожному відділі магазину або на ринку їх більш ніж достатньо. Будь-які форми використання відрізних і шліфувальних кругів не за призначенням (крім підставки під гаряче) — під відповідальність оператора.

Правило № 4. Спокій, уважність, обережність

При відсутності цих факторів у оператора робота може стати небезпечною не тільки для нього, але і для оточуючих. Є ряд типових ситуацій, коли травму можна отримати за неуважність.

Приховане перешкоду. На шляху різання листа металу або ряду арматури може перебувати щось тверде (наприклад, камінь), розташоване під листом, тобто невидиме оператору. Диск натикається на нього і відбувається розрив.

Затискач між опорами. «Улюблена» помилка новачків. При встановленні заготовки зверніть увагу, як розподілені зусилля щодо опор. Якщо різати між двома опорами, краю паза зійдуться і диск затисне (інструмент вирве з рук). Те ж відбувається, якщо різати на рівній площині.

 

Рез на вазі або під вагою заготовки або навантаженої конструкції. Один з найбільш небезпечних випадків. Метал досить міцний і не деформується аж до проходження 80-85% різу. Потім може відбутися різкий рух, коли елемент під своєю вагою прагне відокремитися. У цей момент, як правило, диск затискає, і операторові потрібно велике самовладання, сила і спритність, щоб утримати інструмент в руках. Особливо якщо це робота на висоті. Її виконують самі досвідчені працівники, здатні на око порівняти розподіл навантажень на конструкції.

Як підстрахуватися. «Сім разів відміряй — один раз відріж». Перевірити на міцність основу, опору. Заздалегідь прикинути, куди може повести інструмент. Не економити час на підготовку робочого місця — мова йде про здоров'я і життя. Намагайтеся виставити заготовку так, щоб менша (коротка) з частин перебувала на вазі.

Правило № 5. Контроль «до» і «після» операції

Є моменти, не пов'язані безпосередньо з різкою або шліфуванням, на які потрібно звернути увагу:

 1. Установка диска. На валу інструменту є різьба для монтажної гайки. Прагнення надійніше зафіксувати диск іноді наводить на думку затягнути її спеціальним ключем з комплекту. Цей ключ призначений для відкручування гайки. Сильно затягнуту важко відкрутити гайку — ключ зривається, збиваючи руки. Для нормальної фіксації її досить підтягти рукою разом з диском.
 2. Включення інструменту. Перед пуском диск не повинен контактувати ні з чим (крім валу). Інакше можливий неконтрольований ривок. Не заводьте диск в пропил до включення.
 3. Холостий хід. Зміна положення, ходіння та спілкування з колегами з працюючим інструментом в руках — прямий шлях до травми. Вимикайте його після кожної операції.
 4. Завершення операції. Після різання або шліфування зупиніть диск про дерево. Не кладіть болгарку з диском.
 

Большинство из мер предосторожностей, не затронутых в этой статье, вы найдёте в инструкции к инструменту. Что бы ни говорили «более опытные работники», не стоит идти на неоправданный риск, снимая защиту, работая без СИЗ или неисправным инструментом. Помните, что стройка — объект повышенной опасности и ваше здоровье — в ваших руках.

ВНИМАНИЕ!

Запрещается пользование (установка и работа) шлифовальными кругами и другими расходными материалами, имеющими максимально допустимую частоту вращения менее 11000 об./мин для дисков диаметром 115-125мм и менее 6000 об/мин для дисков диаметром 180-230 мм. Смотрите соответствующую маркировку на дисках, кругах и др. расходных материалов. Применение дисков с меньшими максимальными оборотами может привести к опасным повреждениям оператора во время работы, а также конструкции инструмента.

Машина оснащена знімним металевим захисним кожухом, з функцією повороту, замість незнімного кожуха. Завжди встановлюйте захисний кожух при роботі. Перевіряйте надійність кріплення кожуха перед роботою. Установка кожуха повинна проводитися з боку оператора, таким чином, щоб захистити оператора від вивільняються відпрацьованих частин під час роботи.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner